Veľkonočné omalovanky, Veľká noc

Pravidlá pre určenie dátumu Veľkonočných sviatkov stanovil v roku 325 1. nikajský koncil. Veľkonočné sviatky pripadajú na prvú nedeľu po prvom jarnom splne. Ak je spln v nedeľu, oslavuje sa až ďalšiu nedeľu. Veľkonočný pondelok môže byť od 23. marca do 26. apríla.

Veľkonočné sviatky podľa katolíckych tradícií začínajú vigíliou Nedelou Vzkriesenia (ktorá završuje veľkonočné triduum Zeleného štvrtku, Veľkého piatku a Bielej soboty) a trvajú 50 dní až do slávnosti Zoslania Ducha svätého. Prvý týždeň sa nazýva Veľkonočný oktáv. 40. deň je slávnosť Nanebovstúpenia, ktorá pripomína Ježišov výstup zo zeme do neba a jeho oslavenia u Otca.

Jedným z veľkonočných symbolov je vajíčko, symbol nového života, lebo samo zárodok života obsahuje. V mnohách kultúrach je vajce symbolom plodnosti, života a vzkriesenia. V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk tieto vajcia malovať. Dôvodom jedenia vajec bola zrejme skutočnosť, že vajcia sa nemohli jesť cez pôst.

Na Slovensku je tradičné hodovanie, polievanie a šibanie korbáčom. Na Veľkonočný pondelok ráno muži a chlapci chodia po domácnostiach svojich známych a šibú ženy a dievčatá ručne vyrobeným korbáčom z vŕbového prútia. Korbáč je spletený až z 24 prútov, dlhý od pol do dvoch metrov a ozdobený pletenou rukoväťou a farevnými stužkami. Podľa tradície muži pri šibaní rozprávajú koledy.

Veľkonočné vajíčko, kraslica, Veľkonočný košík, kuriatko, sliepočka, kohútik, zajačik, Veľká noc

2009 - 2014 Omalovanky-Zadarmo.sk
kontakt zavináč omalovanky-zadarmo.sk
zásady ochrany osobných údajov